"Marka lokalna szansą rozwoju regionu"
Projekt współpracy "Marka lokalna szansą rozwoju regionu" dobiega końca. W ramach ostatniego wyjazdu studyjnego w dniach 24-25.08.2020 gościliśmy w Dolinie Baryczy przedstawicieli pięciu partnerskich lokalnych grup działania. To były intensywne dwa dni, dużo ciekawych miejsc, ludzi z pasją którzy od lat współtworzą certyfikowana, w ramach systemu Dolina Baryczy Poleca, ofertę.
Uczestnicy wizyty zapoznali się z oferta gastronomiczną Restauracji Lido w Antoninie, gdzie smakowli między innymi burgery z karpia. Wraz z przewodnikiem odwiedzili Kaplicę i Pałac Myśliwski Radziwiłłów w Antoninie. W gościnnych progach kompleksu Górecznik w ramach warsztatowych zajęć zapoznali się z ofertą rękodzielniczą na bazie suszonych roślin Agnieszki i Jarosława Lesiaków, ofertą rekreacyjną – przejażdżki bryczka Ośrodka Jurand, czy edukacyjną ofertą Górecznika powstającą we współpracy z Piekarnią GS Przygodzice. Ciekawy dzień zwieńczyła wspaniała kolacja z produktem lokalnym m.in. karpiem pochodzącym z gospodarstwa Możdżanów, winami z winnicy Anna, w wybornym towarzystwie muzyków z zespołu Boćki – prezentującymi ubiegająca się o znak ofertę kulturalną GOK w Przygodzicach. Uczestnicy mieli też okazję obejrzeć najnowszy film Poznaj Dolinę Baryczy https://www.youtube.com/watch?v=nIpBfWdxfv4.
Kolejny dzień rozpoczął się spacerem po bogatej ofercie rekreacyjnej i noclegowej Campusu Domasławice oraz Krośnic. Tam goście w grupach zapoznali się z ofertą sadownictwa i przetwórstwa gospodarstw Dziekan i Łaniak. W trakcie przejażdżki meleksem po miejscowości i okolicznych stawach, w krótkim czasie poznali ofertę edukacyjną i rekreacyjną CETS. Kolejnym punktem były odwiedziny w KOM w Miliczu gdzie uczestnicy poznali ofertę edukacyjną, zwiedzili Muzeum Bombki, izbą pamięci Druha Bolka i szkołę społeczną im. Astrid Lindgren. Intensywne zwiedzanie zaostrzyły apetyty, które udało się zaspokoić w Restauracji Parkowa. Degustacyjny obiad z produktów lokalnych był ostatnim kulinarnym akcentem wizyty zakończonej prezentacją oferty noclegowej i relaksacyjnym spacerem z właścicielami Ceglanego Domu w Koruszce.
Goście wizyty mieli okazję przekonać się o współpracy i zaangażowaniu użytkowników znaku "Dolina Baryczy Poleca". Z zainteresowaniem wsłuchiwali się w indywidualne historie rozwoju działalności, często wspierane dzięki środkom pozyskanym za pośrednictwem LGD. Chwalili się współpracą i nowymi lokalnymi rynkami zbytu dla swoich produktów oraz szeroką gama wsparcia w ramach Dni Karpia, Kolorowego Szlaku Karpia czy programu Edukacja dla Doliny Baryczy.
Wszystkim uczestnikom i gościom wizyty dziękujemy za zaangażowanie. Szczególnie podziękowanie za pomoc w wizycie należą się członkiniom Kapituły Znaku Joannie Monastyrskiej, Zofii Pietryka, Izabelli Brymerskiej i organizującej wyjazd Indze Ozga.
Cieszymy się, że możemy dzielić się wiedzą i wieloletnią współpracą lokalnych partnerów. Zadowoleni i zainspirowani goście to najlepsza rekomendacja, że praca nad marką lokalną jest realną szansą rozwoju regionów.