Gospodarstwo Rybackie Stawczyk - Jan Pasieczny

Stawczyk ul. Stawczyk 36
56-300 Milicz
Tel: 601 178 827
E-mail: karpiczek01@interia.pl
http://www.milickiestawy.pl/index.html
Gospodarstwo rolno – rybackie Stawczyk powstało w 1992 roku. Liczy 80 ha lustra wody. Położone jest na terenie gminy Milicz, w miejscowości Wszewilki – Stawczyk. Lokalizacja gospodarstwa wkomponowana jest w kompleks leśny w sąsiedztwie rzeki Barycz. Stawy zasilane są bezpośrednio z koryta tej rzeki. Od wschodu graniczy z obszarem gospodarstwa rybnego w Stawnie, od zachodu bezpośrednio z miastem Milicz. Posiada wszystkie kategorie stawów poza tarliskami.

Główną działalnością jest produkcja towarową karpia (98%) oraz innych ryb słodkowodnych takich jak amur, tołpyga, szczupak, karaś i sum (2%). Od ok. 1996 roku prowadzi detaliczną i hurtową sprzedaż ryb. Rocznie szacunkowo produkuje ok. 30 ton ryby handlowej. Sprzedaż jest prowadzona w sposób intensywny w okresie przedświątecznym (od października); w okresie letnim tzn. od maja do sierpnia.

Produkcja karpia odbywa się wedle utartych w gospodarce stawowej (karpiowej) metody Dubisza-stawy przesadkowe. Obecnie gospodarstwo posiada nową płuczke. Tarło jest kupowane u innych lokalnych producentów lub od Spółki Stawy Milickie. Dokarmianie ryby obywa się zbożem z własnej produkcji, którego uprawa odbywa się w okolicach sołectwa Grzebielin i Słabocin w gminie Cieszków. Na wyposażeniu gospodarstwa są m.in. własne samochody do transportu ryb, nowoczesne baseny z natlenieniem do sprzedaży bezpośredniej, niezbędny i nowoczesny sprzęt do produkcji rolnej oraz wielkopowierzchniowe magazyny.