VI Jarmark Dolina Baryczy "Świąteczna Kraina" za nami!

2014-12-21 10:00:00

Tegoroczny JarmarkDolina Baryczy – Świąteczna Kraina" odbył się już po raz szósty i spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zarówno wystawców, których było dwukrotnie więcej niż w ubiegłym roku, jak i gości z Milicza, pobliskich miejscowości, ale także z dalszych okolic, np. z Ostrowa Wielkopolskiego czy Wrocławia.

Wszyscy, którzy postanowili spędzić niedzielę 21 grudnia na milickim rynku, na pewno nie żałowali decyzji, choć pogoda bynajmniej nie zachęcała do wychodzenia z domu. Organizator – Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy” – zadbał o wystawców z wyłącznie regionalną, wysokiej jakości ofertą, ciekawy program artystyczny i warsztatów dla najmłodszych (zdobienia pierników, robienia świątecznych ozdób, kreatywnego pakowania prezentów), zagadki dla najmłodszych z nagrodami, ufundowanymi przez wystawców, upominki dla klientów, którzy na stoiskach lokalnych producentów i usługodawców z certyfikatem „Dolina Baryczy Poleca” dokonali zakupów powyżej 30 zł, darmową gorącą, aromatyczną zupę rybną dla zmarzniętych wystawców i odwiedzających, a nawet Mikołaja i koszyki pełne słodyczy dla małych i dużych łasuchów. 

W tym roku gościliśmy niemal 50 wystawców. Na stoiskach można było dostać absolutnie wszystko, co potrzebne zarówno na świąteczny stół, do dekoracji mieszkań czy też jako atrakcyjny, oryginalny prezent dla najbliższych.

Największym zainteresowaniem cieszyły się świąteczne produkty: ryby, zaprawy rybne, gotowe dania do podgrzania, pierogi wszelkiej maści, uszka, zupę rybną, grzyby suszone i marynowane, przetwory warzywne i owocowe, mięsa, szynki i kiełbasy, pieczywa, ciasta, ciasteczka, pierniki (w tym z dyni!), ręcznie robione słodycze, miody, jabłka świeże oraz pieczone, naturalne przyprawy, leki z ziołowej apteki czy też nalewki, rozgrzewający grzaniec czy gorący sok jabłkowy z przyprawami korzennymi. Odwiedzający mnóstwo pieniędzy zostawili na stoiskach rękodzielniczych, których w tym roku było nadspodziewanie wiele. Największym uznaniem cieszyły się ręcznie robiona ceramika artystyczna, ukraińskie obrazy, ręczne robótki, serwety szydełkowane i wyszywane, dekoracje ze świerka i szyszek, suszonych roślin, wełny, siana, szkła, gliny, papieru, drewna, naturalna biżuteria, tradycyjne milickie bombki, stroiki na stoły i drzwi, wyroby z loomu, naturalne kamienie i minerały i wiele wiele innych.

Hitem, jak co roku były stoisko Nadleśnictwa Milicz, które poza sprzedażą świątecznych drzewek prowadziło również leśne zabawy i zagadki, nagradzając rezolutne maluchy i młodzież gadżetami związanymi tematycznie z lasem. Natomiast najdłuższe kolejki odnotowaliśmy przy stoisku z rybami Stawów Milickich S.A., które zaoferowało bardzo atrakcyjną cenę ryb.

Wśród wystawców niewątpliwie królowali lokalni producenci oraz gastronomia spod Znaku Promocyjnego „Dolina Baryczy Poleca”: Restauracja „W Starym Młynie”, Zagroda Grabownica, Gospodarstwo Sadownicze p. Łaniaków i p. Dziekanów, Piekarnia „Rybka”, Byliny i Susz p. Lesiaków, wyroby z loomu p. Andrzeja Kreta, Pracownia Centaurea, Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krośnicach. Nie zawiedli również inni lokalni producenci, którzy dopiero zabiegają o Znak: Zajazd „U Bartka”, „Karpik pod Strzechą”, Gospodarstwo Sadownicze Wiesława Romańczyka, Spółdzielnia „Szklany Świat”, Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny, Pracownia Kreacja, Regionalna Kuchnia Barycka. W tym roku zanotowaliśmy również rekordową liczbę aktywnych sołectw, uczestników konkursu na „Najaktywniejsze Sołectwo w Dolinie Baryczy” które prezentowały swoją bogatą ofertę rękodzielniczą oraz kulinarną: Łazy, Miłosławice, Pakosławsko, Pierstnica, Potasznia, Chojnik, Gogołowice i Bukowinka.

Sława Jarmarku przyciągnęła również wielu producentów spoza naszego regionu: Oleśnicy, Obornik Śląskich, Trzebnicy, Gryfowa Śląskiego, Gostynia, Wrocławia, Głogowa a nawet Z Bielska – Białej.

Na scenie zaprezentowały swoje interpretacje świątecznych piosenek dzieci, które przybyły na Jarmark z Gimnazjum  im. Mikołaja Kopernika w Miliczu, Szkoły Podstawowej w Dunkowej, Gimnazjum im. Piastów Śląskich w Bukowicach, Zespołu Szkół w Pawłowie, Szkoły Podstawowej nr 2 w Miliczu, Gimnazjum we Wróblińcu, Szkoły Podstawowej w Nowym Zamku oraz ze Świetlicy Środowiskowej w Bukowince.

O godz. 17.00 harcerze z Hufca Milicz przekazali przy płonących pochodniach Betlejemskie Światełko Pokoju na ręce włodarzy gmin Doliny Baryczy oraz mieszkańców.

Organizatorami VI Jarmarku „Dolina Baryczy – Świąteczna Kraina" byli Stowarzyszenie „Partnerstwo dla Doliny Baryczy" oraz Gmina Milicz. Partnerami byli LKP „Lasy Doliny Baryczy”, Nadleśnictwo Milicz i ZHP Hufiec Milicz oraz OSP w Miliczu. Sponsorem Jarmarku był BZ WBK Grupa Santander, który wsparł organizację wydarzenia kwotą 500,00 zł.

Dziękujemy serdecznie wszystkim osobom, firmom i instytucjom za zaangażowanie w organizację wydarzenia.

Wesołych Świąt i Szczęśliwego Nowego Roku!


Judyta Statkiewicz