Zakończenie naboru wniosków o prawo do posługiwania się Znakiem "Dolina Baryczy Poleca"

2014-06-15 00:00:00

15 czerwca zakończył się nabór wniosków o prawo do posługiwania się Znakiem „Dolina Baryczy Poleca". To już siódma ( i ostatnia) edycja konkursu, w ramach którego lokalni producenci żywności i rękodzieła oraz usługodawcy rekreacyjno-turystyczni zabiegają o możliwość użytkowania renomowanego Znaku „Dolina Baryczy Poleca”. Ostatnia, ponieważ od teraz wnioski będzie można składać w dowolnym momencie przez cały rok i będą one oceniane w ramach dwóch, a nie jak dotychczas jednego, posiedzenia Kapituły, które będą się odbywały latem i zimą.

Spośród użytkowników Znaku z edycji 2013/2014 tylko jeden podmiot nie ubiega się ponownie o Znak dla jednego ze swoich dotychczas certyfikowanych produktów. Jest to gospodarstwo sadownicze Ireny i Andrzeja Łaniaków z Wierzchowic, którzy zrezygnowali z certyfikowania owoców malin i truskawek z powodu likwidacji upraw.

Pozostali użytkownicy, którzy starają się o przedłużenie prawa do posługiwania się Znakiem to producenci: gospodarstwo ekologiczne Piechota Irena (jajka kur zielononóżek kuropatwianych), wylęgarnia i odchów drobiu Romana Wróbel (pisklęta i młodzież kurek zielononóżek kuropatwianych), „Ogrodnictwo” Wojciech Skowroński (pomidory), gospodarstwo sadownicze Jolanta i Janusz Dziekan (jabłka, soki owocowe), gospodarstwo sadownicze Irena i Andrzej Łaniakowie (przetwory owocowe), gminna spółdzielnia „Samopomoc Chłopska” w Przygodzicach (chleb „Baryczok”), piekarnia Gądkowice PPH Edward Rybka (chleb „Komyśniak”), Stawy Milickie SA (karp milicki), gospodarstwo rybackie „Milicz” (karp milicki), gospodarstwo rybackie „Możdżanów” (karp milicki), Ggospodarstwo rybackie „Ruda Żmigrodzka” (karp milicki i karp milicki wędzony), Andrzej Kret (wyroby z loomu), Agnieszka i Jarosław Lesiakowie (byliny, susz roślinny) oraz usługodawcy: Stawy Milickie SA (łowisko wędkarskie w Rudzie Sułowskiej, bird watching), gospodarstwo agroturystyczne „Głowaczówka” w Rudzie Sułowskiej, restauracja i pokoje noclegowe „W Starym Młynie” w Niesułowicach, szkolne schronisko młodzieżowe w Krośnicach, kawiarnia „Parkowa” w Miliczu, restauracja „Pałacowa” w Miliczu, ośrodek jeździecki „Jurand” w Przygodziczkach, „Kompleksowe Usługi Turystyczne w Dolinie Baryczy” Macieja Kowalskiego, ośrodek edukacji ekologicznej w Krośnicach, hotel Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Twardogórze, usługi przewodnickie Włodzimierz Ranoszek, „Zagroda Grabownica” w Grabownicy, warsztaty artystyczno – edukacyjne w gospodarstwie „Rogata Owca” w Lędzinie, gospodarstwo agroturystyczne „Siedlisko Żuraw i Czapla” we Wróblincu, pensjonat „Hubertówka” w Zamku Myśliwskim, oferta gastronomiczna zajazdu Górecznik, turystyka wiejska „Ceglany Dom” w Koruszce, Campus Domasławice- sport i rekreacja, Stanica „Biały Daniel” w Sośniach. Ponadto użytkownicy Znaku Mirosław Krzyżoszczak wnioskuje o rozszerzenie oferty z wynajmu kajaków do usług rekreacyjno-turystycznych a restauracja „Hubertówka” z pieczeni myśliwskiej do całej oferty gastronomicznej restauracji.

Spośród grona kandydatów na okresie próbnym z zeszłorocznej edycji z ubiegania o Znak zrezygnowały dwa podmioty: Centrum Edukacyjno-Artystyczne „Muzyczne Pszczółki” Kamili Ratyńskiej-Pietryki oraz Warsztaty z medycyny naturalnej i ziołolecznictwa Grażyny Bereźnickiej. Pozostali kandydaci ponownie wnioskują o prawo do posługiwania się Znakiem, są nimi: ”Stajnia Łazy Małe” Mai Stryjskiej, gospodarstwo agroturystyczne Bożeny Stryjskiej w Łazach Małych, restauracja „Lido” w Antoninie, restauracja „Parkowa” w Żmigrodzie. Dwóch kandydatów wnioskuje również o rozszerzenie oferty: Pracownia Artystyczna Centaurea o Znak dla rękodzieła o motywach z Doliny Baryczy oraz Hanna Jankowska z usług przewodnickich na usługi turystyczne.

Tegoroczny konkurs odnotował rekordową wręcz ilość nowych wniosków – aż 26. To najwięcej w dotychczasowej historii systemu promocji „Dolina Baryczy Poleca”, który funkcjonuje od 2008 roku. Do ubiegających się o Znak dołączyli: gospodarstwo sadownicze Wiesław Romańczyk (przetwory z jabłek i śliwek, owoce jabłek i śliwek), „Karpik pod Strzechą” w Sułowie (oferta gastronomiczna stacjonarna oraz stoisko mobilne), Kreatywny Obiekt Multifunkcyjny (warsztaty artystyczno – edukacyjne), gospodarstwo rybackie Mieczysław Łuszczyński (karp milicki), Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy LIDO w Antoninie (oferta rekreacyjna), agroturystyka „Pod Lasem” na Wszewilkach, Regionalna Kuchnia Barycka w Żmigrodzie (syrop z dzikiej róży z dodatkiem pigwy), gospodarstwo rybackie Sławomir Wójcik (karp milicki), gospodarstwo rybackie Jan Pasieczny (karp milicki), gospodarstwo rybackie Jadwiga Pasieczna (karp milicki), „Sports-Rent” wynajem sprzętu turystycznego w Rudzie Sułowskiej, Spółdzielnia Socjalna „Szklany Świat” w Krośnicach (bombki oraz warsztaty), smażalnia ryb „U Bartka” Bartłomieja Siewiery, ZPP i Subregionalne Centrum Informacji Turystycznej "BASZTA" (oferta rekreacyjna), gospodarstwo rybackie Dziadkowo (karp milicki), Pracownia Działań Twórczych Magdalena Buczek (warsztaty artystyczne), Fundacja na Rzecz Ziemi Milickiej (karp milicki faszerowany), Ziemia Milicka (oferta rekreacyjna przy zalewie w Miliczu), Roman Kapuściński (orzechy laskowe), gospodarstwo ekologiczne Henryka Kozłowska (jajka kur zielononóżek kuropatwianych), agroturystyka „Szymanki” w Guzowicach, Pracownia KREACJA (oferta rekreacyjna i edukacyjna).

Podsumowując obecnie o prawo do Znaku ubiega się 16 produktów i 23 usługi z prawem do Znaku z poprzedniej edycji, 6 kandydatów nominowanych w zeszłym roku oraz aż 26 nowych chętnych. Razem 71 różnych produktów i usług z Doliny Baryczy!

Posiedzenie Kapituły związane z oceną wniosków odbędzie się 26 sierpnia. O wynikach wszyscy zainteresowani zostaną powiadomieni indywidualnie. Informacja zostanie również umieszczona na stronie www.dbpoleca.barycz.pl

Marta Kamińska, Natalia Skworzec