Historia nadbaryckiego rybactwa wydana ze smakiem

2016-02-08 00:00:00

Unikatowa pozycja o historii rybactwa i kuchni rybnej Doliny Baryczy już w sprzedaży! Można ją zakupić w  siedzibie wydawcy - Stowarzyszenia "Partnerstwo dla Doliny Baryczy", pl. ks. E. Waresiaka 7 w Miliczu (biuro czynne od poniedziałku do piątku w godz. 08.00 - 16.00) oraz w księgarni Calamus na milickim rynku, w cenie 50 zł. Ten, kto zakupi książkę w lutym, otrzyma kalendarz 2016 "Smaczne historie z Doliny Baryczy" gratis. Oferta ważna do wyczerpania zapasów kalendarza.

Stowarzyszenie "Partnerstwo dla Doliny Baryczy" wydało bogato ilustrowaną monografię „Historie ze smakiem”, poświęconą dziejom rybactwa w Dolinie Baryczy. Partnerem publikacji autorstwa Grzegorza Sobela, wydanej pod redakcją Joanny Lamparskiej, jest Bank Spółdzielczy w Miliczu.

Książka dra Grzegorza Sobela – autora wielu publikacji historycznych i kulinarnych dotyczących Wrocławia i Dolnego Śląska – to fascynująca wyprawa przez wieki, o tyle niezwykła, że wzbogacona nie tylko starymi rycinami, mapami, zdjęciami czy pocztówkami z kolekcji Mariana Wójcika (Milicz i okolice) i Piotra Maślińskiego (Antonin i okolice), ale również ponad 60 przepisami kulinarnymi wydobytymi przez autora ze starych książek kulinarnych. Najstarsze przepisy autorstwa cenionego na dworach Europy Maxa Rumpolta pochodzą z XVI wieku! Głównym bohaterem książki jest karp – i ten milicki, hodowany w zachodniej części Doliny Baryczy na Śląsku już w średniowieczu, i ten przygodzicki z części wielkopolskiej, którego hodowla nie jest tak bogato udokumentowana, lecz była prowadzona co najmniej od XVIII przez polskich Radziwiłłów. Autor udowadnia, że powiedzenie „przez żołądek do serca” może dotyczyć również historii regionu. Że równie fascynująca jak opis tajnego spotkania w Żmigrodzie spiskujących przeciw Napoleonowi władców Rosji, Prus i Szwecji może być próba ustalenia, co jedli podczas obrad znamienici goście. Że oczywisty dla współczesnych rybaków trzyletni cykl hodowli karpia wprowadzany był z ogromnym trudem i dzięki wsparciu światłych właścicieli dóbr nadbaryckich – Hatzfeldów, Maltzanów i hrabiów von der Recke-Volmerstein. Publikacja, która dziś zachwyca pieczołowitością wydania, ciekawym językiem uraz unikatowymi przepisami i ilustracjami powstawała przez trzy lata.

Promocja książki, w tym spotkanie z autorami, odbędzie się wiosną. Będziemy o tym informować.

Magdalena Fortuniak, Marta Kamińska