Znak "Dolina Baryczy Poleca" w edycji 2011/2012 przyznany

2011-09-07 00:00:00

Wnioski złożone do tegorocznego konkursu oceniane były przez jury złożone z przedstawicieli różnych środowisk, związanych ze zrównoważonych rozwojem Doliny Baryczy: Aleksander Kowalski (przewodniczący), Kazimierz Pochodyła, Krystyna Królik, Małgorzata Krzyżoszczak, Jerzy Kątny, Krzysztof Smolnicki, Inga Demianiuk – Ozga, Zofia Pietryka i Dorota Chmielowiec – Tyszko.

Wszystkie złożone w konkursie wnioski przechodziły najpierw ocenę formalną, polegającą na sprawdzeniu kompletności dokumentacji konkursowej złożonej przez wnioskodawców. Następnie wnioski zostały przekazane do oceny merytorycznej członkom Kapituły. Podsumowanie i ostateczna dyskusja odbyły się dn. 6 września 2011 w siedzibie organizatora konkursu „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”.

W konkursie na przyznanie prawa do posługiwania się Znakiem „Dolina Baryczy Poleca” 2011/2012 (dokładnie od 1 września 2011 do 31 sierpnia 2012) złożone zostały 42 wnioski, z czego 21 na produkty i 21 na usługi. 31 wniosków pochodziło od dotychczasowych użytkowników Znaku, którzy ubiegali się o przedłużenie o kolejny rok prawa do posługiwania się Znakiem Jakości „Dolina Baryczy Poleca” (15 produktów i 16 usług) a 10 wniosków dotyczyło 5 produktów i 5 usług, które do tej pory się Znakiem nie posługiwały.

Po analizie dokumentacji konkursowej, jak i spotkaniach przedstawicieli Kapituły z wybranymi producentami i usługodawcami, podczas którzy mieli za zadanie w miejscu powstawania i/ lub sprzedaży produktów i/lub usług, zgłoszony produkt lub usługę ocenić, oraz posiedzeniu podsumowującemu, Kapituła zdecydowała przyznać Znak „Dolina Baryczy Poleca na okres 2011/2012 38 produktom i usługom:

* 13 produktom lokalnym, które dotychczas były w systemie:
 

1. Janusz Dziekan (Wierzchowice/ gm. Krośnice) – naturalne soki jabłkowe
2. Franciszek Bzyl (Sośnie) – miody
3. Janusz Dziekan (Wierzchowice/ gm. Krośnice) – jabłka
4. Agnieszka Lesiak „Byliny i susz roślinny” (Odolanów)– stroiki kuchenne
5. Irena Piechota – (Postolin/ gm. Milicz) jajka kur zielononóżek kuropatwianych
6. Gospodarstwo rybackie „Możdżanów” Karol i Grzegorz Girus (Sośnie) – karp
7. Andrzej Kret (Krośnice) – wyroby z loomu
8. Henryka Kozłowska (Sulimierz/ gm. Milicz) - jajka kur zielononóżek kuropatwianych
9. Wojciech Skowroński (Sułów/ gm. Milicz) – pomidory
10 Piekarnia Gądkowice Edward Rybka (Gądkowice/ gm. Milicz) – chleb „Komyśniak”
11. GS Przygodzice – chleb „Baryczok” (gm. Przygodzice)
12. Renata Jaworska (Sławoszowice, gm. Milicz) – kiełbasa dojrzewająca ze świni mangalicy
13. Stawy Milickie S.A. (Ruda Sułowska/ gm. Milicz) - karp milicki

* 5 nowym produktom lokalnym (i grupom produktów), które o Znak starają się po raz pierwszy:
 

1. Irena i Andrzej Łaniak (Wierzchowice/ gm. Krośnice) – przetwory owocowe (dotychczas w Systemie jako „przetwory malinowe”)
2. Irena i Andrzej Łaniak (Wierzchowice/ gm. Krośnice) – owoce deserowe – maliny i truskawki (dotychczas w Systemie tylko jako „maliny”)
3. Gospodarstwo rybackie „Ruda Żmigrodzka”, Regina i Jan Krzysztof Raftowicz (Radziądz, gm. Żmigród) – karp milicki
4. Gospodarstwo rybackie „Ruda Żmigrodzka”, Regina i Jan Krzysztof Raftowicz (Radziądz, gm. Żmigród) – karp milicki wędzony
5. Agnieszka Lesiak, byliny i susz roślinny (Odolanów) – susz roślinny

* 15 usługom lokalnym, które dotychczas były w systemie:
 

1. Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krośnicach
2. Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Krośnicach
3. Bogusława Niewiadomska, „Restauracja w Starym Młynie” (Niesułowice/ gm. Milicz)
4. Maciej Kowalski „Kompleksowe Usługi Turystyczne w Dolinie Baryczy” (Milicz)
5. Mirosław Krzyżoszczak „wynajem kajaków” (Milicz)
6. Włodzimierz Ranoszek – przyrodniczy i krajoznawczy przewodnik lokalny (Sułów/ gm. Milicz)
7. Bogusława Niewiadomska, miejsca noclegowe „W Starym Młynie” (Niesułowice/ gm. Milicz)
8. Grażyna i Jerzy Kątni „Ośrodek Jeździecki JURAND” (Przygodziczki, gm. Przygodzice)
9. Kawiarnia „Parkowa” (Milicz)
10. Janina Głowacz, gospodarstwo agroturystyczne „Głowaczówka” (Ruda Sułowska/ gm. Milicz)
11. „Stanica Biały Daniel” w Sośniach
12. Stowarzyszenie „Źródło Natury” - „szlak rudobarycki” (Ruda Żmigrodzka, gm. Żmigród)
13. Hotel GOSiR w Twardogórze
14. Restauracja „Pałacowa” (Milicz)
15. Spółdzielnia Socjalna „Szklany Świat” (Krośnice)

* 5 nowym usługom lokalnym, które o Znak starają się po raz pierwszy:
 

1. Stawy Milickie S.A. - łowisko wędkarskie w Rudzie Sułowskiej (gm. Milicz)
2. Jolanta Bogatsu „Zagroda Grabownica” (Grabowcnia, gm. Krośnice)
3. Beata Piekalska gospodarstwo „Rogata Owca” - warsztaty artystyczno – edukacyjne (Lędzina, gm. Krośnice)
4. Agata Benke – Buchaniewicz gospodarstwo agroturystyczne „Żuraw i Czapla” we Wróblińcu (gm. Milicz)
5. Aneta Matłoka „Agro-Spa Chynowa” w Chynowej (gm. Przygodzice)

POBIERZ LISTĘ LAUREATÓW 2011/2012

 

Dodatkowo Kapituła zdecydowała o wyróżnieniu 11 użytkowników Znaku:

* Janusz Dziekan (soki jabłkowe, jabłka) - Wyróżnienie za wzorowe stosowanie się do zasad posługiwania się Znakiem, współpracy z administratorami Znaku i innymi użytkownikami, pomocy w organizacji działań promocyjnych.

* Agnieszka Lesiak (stroiki kuchenne) - Wyróżnienie za wzorowe stosowanie się do zasad posługiwania się Znakiem, współpracy z administratorami Znaku oraz promocji Znaku „Dolina Baryczy Poleca” w regionie i na terenie całego kraju. Wzorcowe promowanie Znaku „Dolina Baryczy Poleca” i objętych nim uczestników w ramach własnej strony internetowej oraz w ramach licznych imprez na terenie całego kraju, w których wnioskodawca stale uczestniczy; wyróżnienie za pozyskiwanie środków w ramach osi 4 Leader PROW 2007 - 2013 na rozwój i profesjonalizację oferty.

* Wojciech Skowroński (pomidory) - Wyróżnienie za wzorowe działania promujące Znak „Dolina Baryczy Poleca” poza regionem.

* PPH Edward Rybka, Piekarnia Gądkowice (chleb „Komyśniak”) - W yróżnienie za wydanie indywidualnych materiałów promocyjnych i umieszczenie na nich Znaku (etykiety, ulotki, rollbanner) i promocję Znaku poza regionem (sklep we Wrocławiu).

* Andrzej Łaniak (owoce i przetwory owocowe) - Wyróżnienie za wzorowe stosowanie się do zasad posługiwania się Znakiem, współpracy z administratorami Znaku i innymi użytkownikami, pomocy w organizacji działań promocyjnych, pozyskaniu środków w ramach osi 4 Leader PROW 2007 - 2013 na rozwój i promocję swojej oferty.

* Ośrodek Edukacji Ekologicznej w Krośnicach - wyróżnienie za wzorowe oznakowanie usługi, wydawane materiały promocyjne, promocję Znaku „Dolina Baryczy Poleca”, promocję i współpracę z innymi użytkownikami Znaku „Dolina Baryczy Poleca”.

* Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Krośnicach - wyróżnienie za wzorowe oznakowanie usługi, wydawane materiały promocyjne, promocję Znaku „Dolina Baryczy Poleca”, promocję i współpracę z innymi użytkownikami Znaku „Dolina Baryczy Poleca”.

* Maciej Kowalski (Kompleksowe Usługi Turystyczne w Dolinie Baryczy) - Wyróżnienie za wzorowe działania promujące Znak „Dolina Baryczy Poleca” oraz współpracę z administratorami Znaku przy organizacji imprez i wydarzeń promocyjnych oraz innymi użytkownikami Znaku.

* Mirosław Krzyżoszczak (Wynajem kajaków) - Wyróżnienie za pozyskiwanie środków na rozwój oferty w ramach osi 4 Leader PROW 2007 - 2013.

* Grażyna i Jerzy Kątni (Ośrodek Jeździecki Jurand) - Wyróżnienie za pozyskiwanie środków na rozwój oferty w ramach osi 4 Leader PROW 2007 - 2013.

* Dariusz Moczulski (Kawiarnia Parkowa) - Wyróżnienie za podnoszenie estetyki obiektu, pozyskiwanie środków zewnętrznych na rozwój oferty w ramach osi 4 Leader PROW 2007 - 2013 i promocję Znaku oraz innych użytkowników Znaku (ekspozycja materiałów promocyjnych i informacyjnych).


Certyfikaty i wyróżnienia zostaną wręczone tegorocznym laureatom Konkursu o prawo do posługiwania się Znakiem „Dolina Baryczy Poleca” w dn. 28 października 2011 podczas uroczystej Konferencji i Gali w Pałacu Radziwiłłów w Antoninie.

Gratulujemy!

 

Marta Kamińska

koordynator "Dolina Baryczy Poleca"